اطلاعیه ها

 • اطلاعیه شماره 34 28 تیر - 1400

  تعطیلی بازار متشکل ارز ایران از تاریخ 1400/05/25 لغایت 1400/05/30
  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند براساس تصمیمات جلسه فوق العاده مشترک قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبنی بر تعطیلی سراسری از روز دوشنبه 25مردادماه تا پایان روز کاری شنبه 30مردادماه، بازار متشکل ارز ایران نیز در روزهای فوق تعطیل می باشد.

 • اطلاعیه شماره 33 16 تیر - 1400

  عدم فعالیت بازار متشکل ارز ایران در روزهای پنجشنبه تا پایان مردادماه
  پیرو اطلاعیه‌ شماره 32 به اطلاع کارگزاران محترم میرساند به استناد مصوبه مورخ 1400/04/16 هیئت وزیران مبنی بر تعطیلی کلیه دستگاه‌های اجرایی در روزهای پنجشنبه تا پایان مرداد ماه و همچنین ابلاغیه شورای هماهنگی بانک ها مبنی بر تعطیلی تمامی بانک ها در روزهای مذکور، بازار متشکل ارز ایران تا پایان مردادماه روزهای پنجشنبه فعالیت نخواهد داشت.

 • اطلاعیه شماره 32 16 تیر - 1400

  عدم فعالیت بازار متشکل ارز ایران در روزهای پنجشنبه تا پایان مردادماه
  به اطلاع کارگزاران محترم بازار متشکل ارز ایران می‌رساند به استناد مصوبه 1400/04/16 هیئت وزیران مبنی بر تعطیلی کلیه دستگاه‌های اجرایی در روزهای پنجشنبه تا پایان مرداد ماه و همچنین اطلاعیه شورای هماهنگی بانک ها مبنی بر تعطیلی تمامی بانک ها در روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه؛ بازار متشکل ارز ایران روز پنجشنبه مورخ 1400/04/17 تعطیل می باشد.

 • اطلاعیه شماره 31 11 خرداد - 1400

  مهلت واریز حق عضویت سالانه بازار متشکل ارز ایران
  پیرو اطلاعیه‌های شماره ۲۷ مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۰۲ و شماره ۲۹ مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶ در خصوص مهلت واریز حق عضویت سالانه بازار متشکل ارز ایران، مجدداً تأکید می‌گردد کارگزاران بازار می‌بایست حداکثر تا دو هفته قبل از تاریخ انقضای عضویت، نسبت به واریز حق عضویت سالانه به مبلغ دویست و پنجاه میلیون ریال به ‌حساب شماره ۰۱۱۲۷۰۷۷۹۳۰۰۸ متعلق به شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نزد بانک ملی ایران اقدام نموده و به واحد امور اعضاء بازار اطلاع‌رسانی نمایند. لازم به ذکر است در صورت عدم واریز حق عضویت یا عدم اطلاع‌رسانی به امور اعضاء بازار، به‌موجب بند ۵ ماده ۱۹ دستورالعمل نحوه عضویت و فعالیت کارگزاری و معامله‌گری در بازار متشکل ارز ایران، مجوز فعالیت کارگزار در بازار متشکل ارز ایران از اولین جلسه معاملاتی پس از تاریخ انقضای عضویت سالانه تعلیق شده و دسترسی کارگزار به سامانه معاملاتی قطع خواهد گردید.

 • اطلاعیه شماره 30 19 اردیبهشت - 1400

  فاکتور کارمزد معاملات در بازار متشکل ارز ایران
  به اطلاع کارگزاران محترم میرساند فاکتور کارمزد معاملات در بازار متشکل ارز ایران از بدو فعالیت بازار تاکنون، به صورت روزانه از سامانه معاملات قابل دریافت است. بدین منظور کارگزاران محترم می توانند با مراجعه به بخش صورتحساب خدمات ارزی (آخرین گزینه در منوی سمت راست سامانه)، تاریخ موردنظر را در قسمت فیلتر انتخاب نموده و پس از نمایش گزارش، با انتخاب گزینه خروجیPDF ، فاکتور را دریافت نمایند. شایان ذکر است طبق قوانین مالیاتی، بابت عدم مهر و امضاء فاکتور از سوی طرفین معامله، جریمه ای پیش بینی نشده است؛ لیکن کارگزاران محترم در صورت تمایل جهت مهر و امضا نمودن فاکتورهای فوق، روزهای شنبه و با هماهنگی قبلی به واحد مالی شرکت مراجعه نمایند. واحد مالی شرکت (شماره تماس 72087107) آماده پاسخگویی و راهنمایی کارگزاران محترم می باشد.

 • اطلاعیه شماره 29 16 بهمن - 1399

  پیرو اطلاعیه های شماره 27 و 28 به اطلاع کارگزاران محترم می رساند، مهلت واریز حق عضویت سالانه بازار متشکل ارز ایران برای آن دسته از کارگزاران که تاریخ انقضای عضویت ایشان ۱۳۹۹/۱۱/۰۱ می باشد، تا تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ تمدید گردید. مقتضی است کارگزاران محترم حداکثر تا تاریخ مذکور نسبت به واریز حق عضویت و اطلاع رسانی به واحد امور اعضای بازار اقدام نمایند.
  یادآور می گردد، بر اساس تصمیم هیئت مدیره محترم بازار متشکل ارز ایران، حق عضویت سالانه کارگزاران برای سال جدید همانند سال قبل مبلغ دویست و پنجاه میلیون ریال در نظر گرفته شده است. کلیه کارگزاران محترم می بایست نسبت به واریز مبلغ فوق حداکثر تا دو هفته قبل از تاریخ انقضای عضویت سالانه اقدام نمایند. شماره حساب 0112707793008 متعلق به شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نزد بانک ملی ایران (شعبه مرکزی تهران) برای این منظور تعیین گردیده است.
  لازم به ذکر است تاریخ انقضای عضویت سالانه، یک سال پس از تاریخ دریافت حساب کاربری دسترسی به سامانه معاملاتی بازار می باشد.

 • اطلاعیه شماره 28 1 بهمن - 1399

  پیرو اطلاعیه شماره ۲۷ مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۰۲، به اطلاع کارگزاران محترم می رساند بنا بر تصمیم مدیریت بازار متشکل ارز ایران، مهلت واریز حق عضویت سالانه در بازار برای آن دسته از کارگزاران که تاریخ انقضای عضویت ایشان ۱۳۹۹/۱۱/۰۱ می باشد و تاکنون موفق به واریز حق عضویت نشده اند، تا تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۵ تمدید گردید. مقتضی است کارگزاران محترم حداکثر تا تاریخ مذکور نسبت به واریز حق عضویت و اطلاع رسانی به واحد امور اعضای بازار متشکل ارز ایران اقدام نمایند.

 • اطلاعیه شماره 27 2 دی - 1399

  نحوه تمدید عضویت کارگزاران در بازار متشکل ارز ایران
  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ بر اساس مصوبه هیئت مدیره محترم بازار متشکل ارز ایران و تایید بانک مرکزی ج.ا.ا.، حق عضویت کارگزاران همانند سال قبل مبلغ دویست و پنجاه میلیون ریال تعیین گردید. لذا از کارگزاران محترم بازار متشکل ارز ایران خواهشمند است نسبت به واریز مبلغ فوق حداکثر دو هفته قبل از تاریخ انقضای عضویت در این بازار اقدام نمایند. شماره حساب ۰۱۱۲۷۰۷۷۹۳۰۰۸ نزد بانک ملی ایران (شعبه مرکزی تهران) جهت واریز وجوه اعلام می گردد .
  ضمنا بنا به تصمیم مدیریت بازار، تاریخ عضویت کارگزارانی که قبل از بهمن ماه ۱۳۹۸ به عضویت بازار درآمده اند، از ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ لغایت ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ لحاظ می گردد.

 • اطلاعیه شماره 26 26 آذر - 1399

  ضرورت رعایت ماده ۱۰ دستورالعمل نحوه عضویت و فعالیت کارگزاری و معامله گری در بازار متشکل ارز ایران
  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ مطابق ماده ۱۰ "دستورالعمل نحوه عضویت و فعالیت کارگزاری و معامله گری در بازار متشکل ارز ایران"، کارگزاران می بایست هر گونه تغییر در ترکیب اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل، بازرس و حسابرس و معامله گران خود و نیز هر گونه تغییر آدرس محل فعالیت و اطلاعات ثبتی شرکت از جمله مصوبات مجامع عمومی فوق العاده را بلافاصله به مدیریت بازار اعلام نمایند. لذا خواهشمند است کارگزاران محترمی که مشمول ماده فوق بوده و تاکنون تغییرات را به این شرکت اعلام ننموده اند، مراتب تغییرات انجام شده را به صورت کتبی به انضمام مدارک و مستندات مربوط به آن (مطابق ماده ۲ دستور مذکور) به مدیریت بازار اعلام نمایند. کارگزاران محترم می توانند جهت دریافت راهنمایی و اطلاعات تکمیلی با شماره های تماس ۷۲۰۸۷۱۰۸ و ۷۲۰۸۷۱۱۳ (واحد امور اعضای بازار) تماس حاصل نمایند.

 • اطلاعیه شماره 25 9 آذر - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ پیرو اطلاعیه شماره ۵، حق عضویت پرداختی مشمول ارسال صورت معاملات فصلی (سامانه 169) و مشمول مالیات بر عملکرد و ارزش افزوده نمی باشد. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر با امور مالی بازار متشکل ارز ایران تماس حاصل فرمایید.

 • اطلاعیه شماره 24 14 آبان - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ از جلسه معاملاتی روز شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۸/۱۷، حاشیه سود یک (۱) درصدی فروش ارز خریداری شده از بازار متشکل ارز ایران و همچنین وضعیت باز ارزی کارگزاران توسط سامانه معاملاتی و سامانه سنا کنترل می شود.
  ۱- درخصوص کنترل حاشیه سود ۱ درصد، موضوع تبصره ماده ۷ «دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار متشکل ارز ایران»، قیمت پایانی نمادهای معاملاتی بازار متشکل ارز ایران در بازه های زمانی ۱۵ دقیقه ای از ساعت ۱۰ صبح، در سامانه معاملاتی بازار با عنوان «قیمت پایانی سنا» نمایش داده می شود.
  سقف مجاز قیمت فروش ارز خریداری شده از بازار متشکل ارز ایران بر اساس ۱ درصد بالاتر از «قیمت پایانی»، محاسبه و در سامانه سنا اعمال می گردد؛ به نحوی که امکان ثبت معامله فروش (با منبع خرید از محل بازار متشکل ارز) با قیمتی بالاتر از سقف مجاز امکان پذیر نخواهد بود. بدیهی است رأس ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه، قیمت پایانی براساس معاملات انجام شده اعلام و تا پانزده دقیقه معتبر می باشد.
  ۲-در خصوص کنترل خودکار وضعیت باز ارزی کارگزار، مطابق ماده ۹ «دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار متشکل ارز ایران» به شرح زیر، اقدام می شود:
  ماده ۹- وضعیت باز ارزی کارگزار در هر لحظه نمی تواند مجموعاً بیش از معادل پانصد هزار (۵۰۰،۰۰۰) یورو از ارزهای مختلف باشد.
  تبصره ۱- در محاسبه لحظه ای وضعیت باز ارزی کارگزار، تفاضل خرید و فروش های کارگزار صرفاً در بازار متشکل ارز ایران در روز جاری، با وضعیت باز ارزی روز قبل کارگزار جمع می گردد (عملکرد روز جاری کارگزار در سامانه سنا، در محاسبه وضعیت باز ارزی لحظه ای کارگزار لحاظ نمی گردد.)
  تبصره ۲- وضعیت باز ارزی کارگزار در هر روز به روش زیر محاسبه می شود: مجموع فروش های کارگزار در بازار متشکل ارز ایران (در روز مورد نظر) و فروش های ثبت شده کارگزار از منبع خرید از بازار متشکل ارز ایران در سامانه سنا (در روز مورد نظر) از مجموع خریدهای کارگزار در بازار متشکل ارز ایران (در روز مورد نظر) کسر می گردد. نتیجه این محاسبه، با وضعیت باز ارزی روز قبل کارگزار از این محل که با همین روش محاسبه شده است، جمع می گردد. چنانچه وضعیت باز ارزی محاسبه شده منفی شود، وضعیت باز ارزی کارگزار در روز مورد محاسبه صفر در نظر گرفته می شود.
  تأکید می گردد، کنترل های مذکور رافع مسئولیت کارگزاران بازار در خصوص به کارگیری سازوکارهای کنترلی لازم جهت رعایت مقررات بازار متشکل ارز ایران نمی باشد.

 • اطلاعیه شماره 23 14 آبان - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ تبصره ماده ۷ "دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار متشکل ارز ایران" به شرح زیر تغییر یافت: "کارگزار می تواند ارز خریداری شده از بازار متشکل ارز ایران را حداکثر یک (۱) درصد بالاتر از قیمت پایانی که پس از آغاز مرحله معاملات پیوسته در بازه های زمانی ۱۵ دقیقه ای در سامانه معاملات منتشر می شود، در بازار خرده فروشی عرضه نماید." لازم به ذکر است، تبصره فوق از جلسه معاملاتی روز شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۸/۱۷ لازم الاجرا می باشد.

 • اطلاعیه شماره 22 10 آبان - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ به استناد تبصره ماده ۵ دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار متشکل ارز ایران، "دامنه نوسان روزانه قیمت" نمادهای معاملاتی بازار از ۳ درصد به ۱۰ درصد تغییر یافت. این تغییر از جلسه معاملاتی روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۸/۱۱ در سامانه معاملاتی اجرایی خواهد شد.

 • اطلاعیه شماره 21 28 مهر - 1399

  پیرو تصمیمات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مصوبات هیئت مدیره شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران مورخ ۱۳۹۹/۰۷/۲۳، سقف مجاز وضعیت باز ارزی هر کارگزار در بازار متشکل ارز ایران به "معادل پانصد هزار (۵۰۰،۰۰۰) یورو از ارزهای مختلف" افزایش یافته و ماده ۹ 《دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار متشکل ارز ایران》به شرح زیر تغییر یافت:
  *وضعیت باز ارزی کارگزار در هر لحظه نمی تواند مجموعا بیش از معادل پانصد هزار (۵۰۰،۰۰۰) یورو از ارزهای مختلف باشد.*

 • اطلاعیه شماره 20 3 مهر - 1399

  پیرو اطلاعیه شماره ۱۸ بازار متشکل ارز ایران، به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ از جلسه معاملاتی روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۷/۰۶، معاملات درهم امارات در بازار متشکل ارز ایران در نماد معاملاتی"AED/IRR" به صورت آزمایشی آغاز خواهد شد. ریزساختارهای معاملاتی نماد فوق در مرحله معاملات آزمایشی به شرح زیر می باشد: دامنه نوسان قیمت: ۳ درصد-- سقف خرید هر کارگزار طی روز: ۱۰،۰۰۰ واحد-- حداقل مبلغ سفارش: ۱۰۰۰ واحد-- حداکثر مبلغ (محدودیت حجمی) سفارش خرید: ۱۰،۰۰۰ واحد-- تیک قیمتی: ۱۰ ریال-- واحد پایه سفارش: ۱۰۰ واحد
  کارگزارانی که تمایل به انجام معامله در نماد معاملاتی مذکور دارند، می توانند با مراجعه به بانک ملی ایران- شعبه مرکزی تهران، اقدام به افتتاح حساب درهم امارات نموده و گواهی بانک عامل با موضوع معرفی حساب فوق را دریافت و به این شرکت ارائه نمایند. لازم به ذکر است امکان افتتاح حساب، واریز و برداشت صرفا در بانک ملی ایران- شعبه مرکزی تهران- فراهم می باشد.

 • اطلاعیه شماره 19 16 شهریور - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ بنا به درخواست کارگزاران، پیگیری مدیریت بازار و تایید بانک ملی ایران، امکان ارائه فهرست سریال اسکناس های تحویلی در شعبی که مجهز به دستگاه های سورتر با قابلیت چاپ گزارش از سریال اسکناس می باشند، وجود دارد. بنابراین کارگزاران می توانند فهرست سریال اسکناس را صرفا از شعبی که مجهز به دستگاه های فوق می باشند درخواست نمایند.

 • اطلاعیه شماره 18 2 شهریور - 1399

  به اطلاع كارگزاران محترم مي رساند؛ مديريت بازار متشكل ارز ايران درنظر دارد ارز "درهم امارات" در نماد معاملاتي (AED/IRR) را به ارزهاي قابل معامله در اين بازار اضافه نمايد. كارگزاراني كه تمايل به انجام معامله در نماد معاملاتي مذكور را دارند، با مراجعه به بانك ملي ايران شعبه مركزي تهران، اقدام به افتتاح حساب درهم امارات نموده و گواهي بانك عامل با موضوع معرفي حساب فوق را دريافت و به اين شركت ارائه نمايند. لازم به ذكر است امكان افتتاح حساب، واريز و برداشت صرفاً در بانك ملي ايران شعبه مركزي تهران فراهم مي باشد.

 • اطلاعیه شماره 17 19 مرداد - 1399

  به اطلاع كارگزاران محترم مي رساند؛ از جلسه معاملاتي روز دوشنبه مورخ ١٣٩٩/٠٥/٢٠، "حداقل حجم سفارش" نمادهاي معاملاتي بازار از ده هزار (١٠،٠٠٠) واحد به دو هزار (٢،٠٠٠) واحد كاهش مي يابد.

 • اطلاعیه شماره 16 19 مرداد - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند عطف به نامه شماره ٩٩/١٤٨٢٧٤ مورخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ اداره محترم صادرات بانك مركزي از جلسه معاملاتي روز يكشنبه مورخ ١٣٩٩/٠٥/١٩ ، " خريداران ارز از بازار متشكل معاملات ارزي بايد ظرف سه روز كاري اقدام به فروش تحت سرفصل خدمات مصرفي ارزي نموده و يا در بازار متشكل معاملات ارزي به فروش رسانند."
  بنابراين از تاريخ مزبور، مهلت ١٥ روز تقويمي موضوع ماده ٧ "دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار متشكل معاملات ارزي" به ٣ روز كاري كاهش يافته و فروش ارز خريداري شده در بازار متشكل معاملات ارزي در همين بازار كه پيش از اين ممنوع اعلام شده بود، مجاز مي باشد.

 • اطلاعیه شماره 15 4 مرداد - 1399

  به اطلاع كارگزاران محترم مي رساند؛ از جلسه معاملاتي فردا يكشنبه مورخ ١٣٩٩/٠٥/٠٥، برداشت مبالغ ارز خريداري شده و ريال حاصل از فروش ارز در بازار متشكل معاملات ارزي، در روز انجام معامله امكان پذير مي باشد. اين امكان در روزهاي معاملاتي شنبه تا چهارشنبه از ساعت ١١ الي ١٢:٣٠ و در روزهاي معاملاتي پنج شنبه از ساعت ١١ الي ١١:٣٠ در سامانه معاملاتي فعال مي گردد، بدين صورت كه كارگزار با مراجعه به كيف پول و انتخاب گزينه برداشت، قادر به انتقال مبلغ مورد نظر به حساب بانكي خود مي باشد. بديهي است همچون گذشته مانده كيف پول ريالي و ارزي كارگزاران در مرحله تسويه به حساب آنان واريز خواهد شد.

 • اطلاعیه شماره 14 30 تیر - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند، به موجب ماده ۷ دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار متشکل معاملات ارزی، "کارگزار خریدار ملزم است ارز خریداری شده از بازار متشکل معاملات ارزی را ظرف مدت حداکثر ۱۵ روز تقویمی از تاریخ خرید، صرفا در قالب مصارف خاص تعیین شده در مقررات و بخشنامه های بانک مرکزی (مصارف ۲۴ گانه) عرضه نماید؛ به نحوی که وضعیت باز ارزی کارگزار در روز جاری نباید بیشتر از مجموع خریدهای کارگزار از بازار متشکل معاملات ارزی طی ۱۵ روز تقویمی گذشته باشد." لذا با توجه به ضرورت رعایت مقررات بازار متشکل معاملات ارزی توسط کارگزاران بازار، مجددا بر اهمیت رعایت مفاد ماده فوق تاکید می گردد

 • اطلاعیه شماره 13 22 تیر - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند، عطف به نامه شماره ۹۹/۱۱۵۹۲۷ مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۱۹ اداره محترم مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بانک مرکزی، در خصوص معاملات انجام شده در بازار متشکل معاملات ارزی از جلسه معاملاتی یکشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۲، اخذ مدارک احراز هویت از طرفین معامله و امضای ذیل فاکتورهای خرید و فروش ضروری نمی باشد.

 • اطلاعیه شماره 12 7 تیر - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ از جلسه معاملاتی روز یکشنبه مورخ 1399/4/8 برخی از ریزساختارهای معاملاتی بازار متشکل معاملات ارزی به شرح ذیل تغییر می یابد.
  یک: افزایش حداقل تغییر قیمت مجاز نمادهای معاملاتی(تیک قیمتی) از 1 ریال به 10 ریال، به نحوی که ثبت “قیمت” سفارش در سامانه معاملاتی به صورت مضربی از 10 ریال امکان پذیر خواهد بود.
  دو: افزایش واحد پایه سفارش از 1 واحد به 100 واحد، به نحوی که ثبت “مبلغ” سفارش به صورت مضربی از 100واحد ارز امکان پذیر خواهد بود.

  شایان ذکر است تغییرات فوق از جلسه معاملاتی روز یکشنبه مورخ 1399/4/8 در سامانه معاملاتی اعمال خواهد شد.

 • اطلاعیه شماره 11 7 تیر - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ مواد 7 و 9 دستورالعمل نحوه انجام معاملات به شرح زیر تغییر یافته است.
  ماده 7: کارگزار خریدار ملزم است ارز خریداری شده از بازار متشکل معاملات ارزی را ظرف مدت حداکثر 15 روز تقویمی از تاریخ خرید، صرفا در قالب مصارف خاص تعیین شده در مقررات و بخشنامه های بانک مرکزی عرضه نماید، به نحوی که وضعیت باز ارزی کارگزار در روز جاری نباید بیشتر از مجموع خریدهای کارگزار از بازار متشکل معاملات ارزی طی 15 روز تقویمی گذشته باشد.
  تبصره: کارگزار می تواند ارز خریداری شده از بازار متشکل معاملات ارزی را حداکثر 1 درصد بالاتر از قیمت آخرین معامله ثبت شده در سامانه معاملاتی، در بازار خرده فروشی عرضه نماید.
  ماده 9: وضعیت باز ارزی کارگزار در هر لحظه نمی تواند مجموعا بیش از 300 هزار یورو از ارزهای مختلف باشد.

  تبصره ۱- در محاسبه لحظه ای وضعیت باز ارزی کارگزار، تفاضل خرید و فروش های کارگزار صرفاً در بازار متشکل معاملات ارزی در روز جاری، با وضعیت باز ارزی روز قبل کارگزار جمع می گردد. (عملکرد روز جاری کارگزار در سامانه سنا، در محاسبه وضعیت باز ارزی لحظه ای کارگزار لحاظ نمی گردد.)
  تبصره ۲- وضعیت باز ارزی کارگزار در هر روز به روش زیر محاسبه می شود: مجموع فروش های کارگزار در بازار متشکل معاملات ارزی (در روز مورد نظر) و فروش های ثبت شده کارگزار از منبع خرید از بازار متشکل معاملات ارزی در سامانه سنا (در روز مورد نظر) از مجموع خریدهای کارگزار در بازار متشکل معاملات ارزی (در روز مورد نظر) کسر می گردد. نتیجه این محاسبه، با وضعیت باز ارزی روز قبل کارگزار از این محل که با همین روش محاسبه شده است، جمع می گردد. چنانچه وضعیت باز ارزی محاسبه شده منفی شود، وضعیت باز ارزی کارگزار در روز مورد محاسبه صفر در نظر گرفته می شود.

 • اطلاعیه شماره 10 7 تیر - 1399

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ از جلسه معاملاتی روز سه شنبه مورخ 1399/4/8 تا اطلاع ثانوی شرکت های صرافی تضامنی مجاز نیستند ارز خریداری شده از محل بازار متشکل معاملات ارزی را در همین بازار عرضه نمایند. شایان ذکر است شرکت های تضامنی همچون گذشته امکان فروش ارزهای صادراتی را در این بازار دارند.

 • اطلاعیه شماره 9 6 فروردین - 1399

  کارگزاران محترم به اطلاع می رساند؛ پيرو تصمیم مدیریت محترم بازار به دليل پيشگيري از شيوع كرونا جلسه معاملاتی از فردا پنجشنبه مورخ ١٣٩٩/٠١/٠٧ تا روز جمعه مورخ ١٣٩٩/٠١/١٥ تعطيل اعلام می گردد و از روز شنبه مورخ ١٣٩٩/٠١/١٦ شروع به كار خواهد نمود:
  کما فی السابق روزهای کاری پس از بازگشايي از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ١٥:۳۰ و روزهای کاری پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ می باشد. شایان ذکر است، مرحله پیش گشایش شامل بازه زمانی ۹ تا ۱۰ خواهد بود.

 • اطلاعیه شماره 8 27 اسفند - 1398

  به اطلاع کارگزاران محترم می رساند؛ با عنایت به مفاد بند 9 ماده 1 و همچنین ماده 9 «دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار متشکل معاملات ارز ایران»، وضعیت باز ارزی کارگزار در هر نماد، در هر لحظه حداکثر برابر 100 هزار واحد ارزی است. لذا با توجه به اینکه مطابق ماده 9، «کارگزار می بایست تدابیری اتخاذ نماید که معاملات صورت گرفته از وضعیت باز ارزی تجاوز ننماید»، ضروری است کارگزاران محترم، خرید از بازار متشکل ارزی را به نحوی انجام دهند که خالص موقعیت خرید در هر ارز پس از کسر فروش های انجام شده در بازار و فروش های انجام شده در محل فعالیت کارگزار، حداکثر 100 هزار واحد باشد. به عنوان مثال، اگر صرافی الف مبلغ 100 هزار واحد از یک ارز در بازار خریداری نماید، تا زمانی که اقدام به فروش ارز مزبور در بازار یا در محل صرافی ننماید، مجاز به خرید نمی باشد. بدیهی است صرافی می تواند به میزان ارز فروخته شده مجدداً اقدام به خرید ارز نماید. ضمناً رعایت موارد فوق توسط کارگزاران از تاریخ این اطلاعیه الزامی می باشد

 • اطلاعیه شماره 7 11 اسفند - 1398

  به اطلاع کلیه کارگزاران محترم می رساند طبق گزارش های دریافتی، عده ای افراد سودجو در سایت ها و فضای مجازی با سوء استفاده از آرم و لوگوی بازار متشکل معاملات ارز ایران نرخ هایی را اعلام و اقدام به معامله ارز می نمایند. بدینوسیله به استحضار می رساند از آنجاییکه در مراحل آزمایشی بازار متشکل معاملات ارز ایران قرار داریم، این شرکت به هیچ عنوان در هیچ کدام از شبکه های مجازی و سایت ها اقدام به اعلام و انتشار نرخ ارز نمی کند. هر نوع سوء استفاده از نام و لوگو بازار متشکل معاملات ارز ایران خلاف قوانین و مقررات بوده، در صورت مشاهده برخورد قضایی صورت می گیرد

 • اطلاعیه شماره 6 23 بهمن - 1398

  به اطلاع کلیه کارگزاران محترم می رساند، بر اساس بخشنامه بانک مرکزی ج.ا.ا به شماره 404662/98 مورخ 1398/11/21 (ارسالی به کلیه بانک ها و موسسات اعتباری)؛ به منظور تسهیل تعاملات ارزی در بستر بازار متشکل معاملات ارز ایران بین کارگزاران بازار، سقف مجاز روزانه پرداخت نقدی ارز(توسط بانک ها به کارگزاران بازار متشکل معاملات ارز ایران) که تا پیش از این ۵۰،۰۰۰ یورو بود، برابر با ۱۰۰،۰۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزها تعیین گردیده است.
  مطابق بخشنامه مذکور، پرداخت نقدی ارز توسط بانک ها به کارگزاران بازار متشکل معاملات ارز ایران بیش از سقف یادشده ممنوع بوده و دریافت نقدی ارز (توسط شعب بانکها از کارگزاران بازار متشکل معاملات ارز ایران) بیش از سقف مذکور مستلزم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی به ویژه تکمیل فرم گزارش معاملات نقدی (CTR) و اظهار منشا وجوه واریزی می باشد.

 • اطلاعیه شماره 5 23 بهمن - 1398

  به اطلاع کلیه کارگزاران محترم می رساند حسب تصمیمات مدیریت بازار، برای آن دسته از کارگزاران که تا تاریخ 1398/11/01 پرونده ی خود را تکمیل نموده اند و ضمن تحویل کد کاربری معاملاتی به ایشان، عملیات تست گرم را انجام داده اند، حق عضویت سالیانه پرداخت شده به مبلغ دویست و پنجاه میلیون ریال از تاریخ 1398/11/01 تا تاریخ 1399/11/01 محاسبه می گردد.
  بدیهی است پس از تاریخ 1398/11/01 مبنای محاسبه حق عضویت، تاریخ تحویل کد کاربری معاملاتی می باشد.

 • اطلاعیه شماره 4 23 دی - 1398

  به اطلاع کلیه کارگزاران محترم می رساند پیرو تصمیم مدیریت بازار، روزهای معاملاتی تست گرم بازار شامل روزهای کاری شنبه تا پنجشنبه می باشد. شایان ذکر است همانند گذشته، مرحله پیش گشایش شامل بازه زمانی 9 تا 10 صبح است.
  بازه زمانی جلسات معاملاتی تست گرم به این شرح است: شنبه تا چهارشنبه: ساعت 9 الی 17:30 و پنجشنبه: از ساعت 9 الی 12:30

 • اطلاعیه شماره 3 17 دی - 1398

  به اطلاع کلیه کارگزاران محترم می رساند با عنایت به شمولیت مالیات و عوارض ارزش افزوده بر خدمات کارمزد معاملات و تسویه ارز که در بازار متشکل معاملات ارز ایران ناخالص می باشد و به جهت حفظ اعتبار مالیات و عوارض ارزش افزوده پرداخت شده کارگزاران به این بازار، مقتضی است مقرر گردد صورتحساب (فاکتور) مبالغ پرداختی بابت کارمزد به انضمام 9 درصد مالیات و عوارض ارزش افزوده به بازار متشکل معاملات ارز ایران ارسال گردد.
  همچنین شماره تلفن72087107 مدیریت امور مالی شرکت جهت پاسخگویی و هماهنگی های لازم به حضور اعلام می گردد

 • اطلاعیه شماره 2 15 دی - 1398

  به اطلاع کلیه کارگزاران محترم می رساند با توجه به تصمیم هیات دولت مبنی بر تعطیلی ادارات و نهادهای استان تهران در روز دوشنبه مورخ 1398/10/16، از اینرو در روز دوشنبه 1398/10/16 شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران تعطیل بوده و سامانه معاملات بازار متشکل معاملات ارز ایران در روز مذکور در کل کشور خارج از دسترس می باشد

 • اطلاعیه شماره 1 13 آبان - 1398

  به اطلاع کلیه کارگزاران محترم می رساند با توجه به راه اندازی سامانه ارتباط با کارگزاران بازار متشکل ارز ایران، کلیه پرونده هایی که تاکنون دریافت شده است در حال بارگزاری در سیستم مزبور می باشد. خواهشمند است آن دسته از اعضای محترمی که نسبت به واریز وجه حق عضویت و آموزش سامانه اقدام نموده اند ولی مدارکشان ناقص می باشد، مدارک عضویت را (مطابق چک لیست تقاضانامه عضویت) تکمیل و به کانون صرافان ایرانیان ارایه نمایند.